судове рішення

ВСУ дозволив українським банкам нараховувати відсотки на відсотки

26.12.2017

Фінанси

Верховний суд виніс рішення, яке дає право банкам продовжувати нараховувати відсотки, навіть після передачі справи в суд і винесення судової ухвали. Таке рішення було прийнято під час розгляду справи №6-2751цс16. Позиція суду в цій справі є узагальнюючим правовим рішенням, яке можна використовувати в якості прецеденту при розгляді схожих справ. Згідно з цим рішенням, банки можуть продовжувати нараховувати відсотки аж до повного погашення боргу.

Суд став на сторону банків через несумлінне виконання судового рішення позичальниками. Раніше вважалося, що банк не має права вимагати суму більше, ніж вказано в судовій ухвалі. При передачі справи в суд, банк зобов'язаний зупинити нарахування пені та штрафів. Знаючи, що сума не зростатиме, дех то починав тягнути з виплатою: хтось місяцями, хтось роками. Зрештою банки звернули увагу суду на цей факт, і суд став на сторону банків, дозволивши налічувати відсотки на відсотки.

«Звична історія в останні роки: хтось прострочив виплату по кредиту, банк подав до суду і виграв справу - в постанові вказана загальна сума боргу, яку повинна виплатити людина або підприємство (тіло кредиту з відсотками). Але платити не має можливості, і вона починає зависати. Якщо виконавча служба знайде у людей якесь майно або гроші на рахунку, то воно звичайно пустить його з молотка, а якщо ні - буде чекати. Це може затягуватися на роки, в історії у справі №6-2751цс16 йшлося про три роки. І зараз банки стали відсуджувати свої відсотки за цими боргами. Нараховують зазначену в договорі процентну ставку на ці три роки (незважаючи на те, що термін кредитного договору закінчився), або ж індекс інфляції з 3% річних пені», - пояснив старший партнер адвокатської компанії« Кравець і партнери »Ростислав Кравець.

Такі умови звичайно ж дуже не сподобалися позичальникам, що намагались апелювати, адже за законом банк не має право продовжувати нарахування відсотків, якщо сума боргу вже вказана в постанові суду. Але всі їхні спроби змінити правове рішення виявилися безрезультатними. Суд встав на сторону кредитора.

У нашій країні рішення Верховного суду є головним і незмінним, його рішення оскаржити неможливо. Щоб якось змінити рішення можна передавати справу до Європейського суду з прав людини.

На сьогоднішній день практику нарахування відсотків на відсотки використовують тільки деякі банки, їх небагато, але судових рішень на їх користь стає все більше. Серед них як прості громадяни, так і юридичні особи. Юристи побоюються, що незабаром, подібну практику будуть використовувати й інші фінансові компанії. Справа №6-2751цс16, що стала прецедентом, виграв Приватбанк.

Однак не все так погано, як здається. Кожна справа суто індивідуальна і не схожа на інші. В кожному окремому випадку є свої нюанси, завдяки яким рішення може стати позитивним, як для позичальника, так і для кредитора.

На сьогоднішній день є два варіанти дій для позичальника. У першому випадку - не платити зовсім, не контактувати з працівником банку, «не отримувати листи». Така тактика будується на тому, що позичальник домагається так званого рішення «закриття справи за закінченням терміну давності». У другому випадку, клієнт-боржник банку сумлінно йде в банк і домагається «Соломонового рішення» Судові тяготи банкам не вигідні - це додаткові витрати і втрата часу, протягом якого, гроші знаходяться в підвішеному стані. Вигідно реструктуризувати борг, відмовившись від частини нарахованих відсотків, для більш швидкого погашення кредиту. Варто відзначити, що банки часто йдуть на зустріч клієнтам і списують істотну частину боргу.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн