Україна робить великий крок у напрямку безготівкових розрахунків
09.02.2019
Кабінет міністрів розглядає можливість масового переведення коштів грошових розрахунків на безготівковий спосіб. Вже з другої половини 2019 року безготівкові кошти платежів планується інтегрувати в більшість сфер обслуговування.
Починаючи з липня 2019 року планується ввести безготівковий розрахунок в сфері продажів техніки, що підлягає гарантійному ремонту, підакцизні товари, ювелірні вироби, лікарські препарати, які надають житлово-комунальні, медичні та стоматологічні послуги, туристичні агентства, ресторани, готелі.
На початку 2020 року безготівкові розрахунки будуть інтегровані в сфери продажу автомобілів, мотоциклів і запчастин до них, їх ремонту, оренди транспортних засобів, поштової та кур'єрської діяльності, всіх видів пасажирських і вантажних перевезень, фітнес-центрів.
До 1 липня 2020 року безготівковий спосіб розрахунку буде обов'язковий в усіх сферах, якщо сума покупки перевищує розмір 50 неоподатковуваних мінімумів зарплат. Така ж вимога висувається до всіх покупок на суму, що перевищує 50000 гривень.
На даному етапі йде розгляд всього проекту в цілому, оцінюються можливості продавців оснастити свої точки продажів терміналами проведення безготівкових розрахунків. Проводиться розрахунок вартості технічного забезпечення та впровадження альтернативних способів оплати. В часності в Мінекономрозвитку планують дозволити продавцям використовувати можливості сервісів онлайн платежів, наприклад, Приват24, EasyPay, Platon, Google Pay та ін. Також ніхто не стане забороняти можливість провести операцію готівкою.
Які перспективи безготівкових розрахунків в Україні
Введення безготівкових розрахунків дозволить значно скоротити витрати на підтримку бюмажной грошової одиниці. Для Нацбанку введення безготівкових розрахунків дозволить більш якісно проводити моніторинг руху грошових коштів по рахунках кореспондентів. Розуміти звітність підприємств, оцінювати які суб'єкти підприємницької діяльності ухиляються від сплати податків.
Причини переходу на безготівкові способи розрахунків
- Це дешевше ніж готівкові розрахунки. На зберігання і охорону валюти йде багато грошей (близько 1 млрд. Гривень на рік).
- Держава отримає важіль контролю за потоками грошей. Буде зрозуміло, куди і навіщо йде валюта.
- Це загальносвітова тенденція. До того ж це безпечніше як для банків, так і для громадян.
Європейський досвід
Вражаючі результати введення безготівкових способів оплати показала Швеція. Частка безготівкових розрахунків в економіці країни становить 99%. В магазинах Швеції можуть законно відмовити в розрахунку готівкою. За оцінкою фінансистів до 2030 року в країні повністю відмовляться від готівкових розрахунків.
Слідами Швеції йде Франція. Починаючи з 2014 року держава проводить активні кроки в переході до системи безготівкових розрахунків. Спочатку громадянам заборонили оплачувати готівкою держпослуги на суму вище 300 євро, а потім і взагалі зобов'язали оплачувати картами товари, які коштують понад 1000 євро. Без обмежень отримати готівку в банку можна на суму не більше 1000 євро. Якщо потрібна велика сума необхідно надавати документи. Приблизно така ж ситуація з безготівково і в Бельгії.
У Великобританії безготівковий розрахунок також користується популярністю. Британцям особливо сподобалася мобільна платіжна система Paym, яка прив'язана безпосередньо до номеру телефону.
Правда, далеко не всі розвинені країни масово переходять на банківські карти. Наприклад, в Німеччині готівкою можна розплатитися практично скрізь. Самі ж німці пояснюють це звичкою ще з часів кризи після Другої світової війни, коли тверда валюта була як ніколи важлива. Така ж консервативна політика і в сусідній Австрії.