НБУ спільно з ФГВФО і фахівцями Світового банку розробляють новий механізм врегулювання неплатоспроможних банків
30.03.2019
Нацбанк місці з Фондом гарантування вкладів фізосіб планують поліпшити механізм врегулювання виплати вкладів. Для цього планується заручитися допомогою Світового банку.
Реалізація даного проекту є вимогою Європейського союзу за договором про асоціацію з ЄС. Йдеться про директиву 2014/59 Bank Recovery and Resolution "BRRD", в якій говориться про відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможних банків.
У відповідність з директивою BRRD, Україні буде потрібно змінити ряд законів і впровадити нові, концептуальні рішення. Група аналітиків НБУ, ФГВФО і Світового банку запропонували ключові заходи, які необхідно реалізувати для поліпшення поточного законодавства у відповідність з нормами директиви 2014/59. У документі викладені реальні кроки, які необхідно зробити Україні для того, щоб посилити стабільність фінансового сектора в цілому, і знизити державне регулювання.
Один з представників робочої групи - перший заст. голови НБУ Катерина Рожкова дала коментар даного процесу: «Протягом банківської кризи 2014-2016 років успішні операції по відновленню платоспроможності банків були рідкісними. Цей процес був неможливий через відсутність у регулятора необхідних повноважень з раннього втручання і занадто пізніх тригерів визнання банків «проблемними» і «неплатоспроможними». Саме тому потрібно вдосконалити режим відновлення діяльності і врегулювання неплатоспроможності банків з метою кращої готовності до потенційних фінансових викликам і створення потужних державних механізмів антикризового управління».
Серед рекомендованих заходів відзначається впровадження механізму перспективного планування відновлення і врегулювання банків. В першу чергу банки повинні будуть розробити план відновлення діяльності протягом обмеженого періоду часу. ФГВФО повинен буде розробити план врегулювання діяльності тих банків, які потраплять в статус неплатоспроможних.
Також йдеться про те, що план врегулювання повинен включати в себе процеси перспективного планування та раннього втручання при виявленні ризикованих ознак. Втручання на ранньому етапі дасть можливість не допустити проведення банкам ризикованих операцій, і дозволить приймати ефективні заходи по нормалізації діяльності.
Зміни в законодавчій базі наділять НБУ повноваженнями вживати заходів раніше - на стадії, коли банк виконує нормативи, але його кількісні та якісні показники вказують на погіршення або можливе погіршення фінансового стану. Такими заходами можуть стати вимога про часткове/повне відсторонення або заміну керівництва банку, внесення змін в організаційну структуру банку або стратегії його діяльності тощо.
Діючі в даний час механізми пропонується об'єднати в один, більш ефективний і радикальний. Це дозволить Нацбанку реагувати швидше, ще до того, як банк став неплатоспроможним. ФГВФО отримає більше можливостей маневру у вирішенні питань про ліквідацію проблемних банків. Серед рекомендованих змін, в першу чергу йдеться про наступне:
- Поліпшити інструмент врегулювання неплатоспроможності.
- Змінити або адаптувати існуюче законодавче поле для врегулювання питань про визнання банків неплатоспроможними, або отримання статусу проблемний.