Верховна Рада прийняла закон про створення єдиного кредитного реєстру боржників
20.11.2017
Кредитному реєстру бути. Верховна Рада затвердила законопроект №7114-д про створення і ведення кредитного реєстру Національним банком України. За введення єдиного кредитного реєстру проголосувало 229 народних депутатів.
Тепер Нацбанк буде отримувати і зберігати інформацію про фінансові операції позичальників. На основі отриманої інформації буде створено реєстр, до якого зможуть отримувати доступ банки для можливості оцінки платоспроможності клієнта. Також банки будуть зобов'язані надавати інформацію про своїх клієнтів (з їх інформуванням) для поповнення бази реєстру. Закон передбачає право доступу позичальником до особистої інформації, та фінансової історії з правом вимоги внесення правок, якщо з його точки зору інформація в реєстрі не відповідає дійсності. В цьому випадку, позичальник повинен документально підтвердити факт невідповідності даних, що містяться в реєстрі.
Як уже писалося раніше, така норма дозволить зменшити частку проблемних позик: «Це робиться, щоб уникнути ризиків при наданні кредитів, а також для проведення адекватної оцінки розміру кредитного ризику. Що буде сприяти підвищенню надійності банківської системи, посилення захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банків»
Станом на вересень 2017 року проблемними кредитами заблоковано 174 млрд грн. корпоративними клієнтами в ПриватБанку, 3,8 млрд грн. пов'язаних з банками осіб і 254,8 млрд грн. коштів, виданих юридичним особам, відзначимо, що 82% з них, були видані 20 групам компаній.
Передбачено внесення до реєстру боржників осіб, заборгованість яких перевищує рівень 100 мінімальних зарплат.
Проектом також пропонується врегулювати питання безперервності оновлення інформації по кредитним договорам в разі переуступки права вимоги по ним.
Нацбанк має зауваження до редакції №7114-д закону про створення реєстру боржників
Первісна ідея нового закону передбачала конфіденційне надання інформації тільки перевіреним і надійним партнерам. Після прийняття правок депутатами, повністю змінюється концепція даного провадження. Запропонована форма взаємодії дозволяє створити передумови витоку конфіденційної інформації.
Нацбанк виступає проти, запропонованого депутатами зобов'язання надати кредитним бюро необмежений доступ до кредитного реєстру, і застосовувати санкції до банків, які не працюють з кредитними бюро.
"Зараз банки працюють виключно з тими кредитними бюро, яким вони довіряють. У разі прийняття" доопрацьованого "законопроекту всі кредитні бюро будуть отримувати інформацію, яку банки передають до реєстру. Таким чином, на практиці будь-хто зможе зареєструвати кредитне бюро і автоматично отримати конфіденційну інформацію про позичальників банків ", - прокоментували в НБУ.
Первісна форма законопроекту дозволяла партнерам кредитного реєстру отримувати з нього інформацію, виключно з дозволу самого позичальника. Після редакції закону, запит на отримання інформаціі у особи стає необо в'язковим.
"Доопрацьований" законопроект також по суті ставить за обов'язок банкам субсидувати роботу кредитних бюро. Ухвалення альтернативного або доопрацьованого законопроекту не надасть банкам дієвих інструментів моніторингу та контролю кредитних ризиків і стане свідченням відстоювання комерційних інтересів окремих учасників ринку ", - підкреслюється в повідомленні прес-службу Нацбанку.