нбу

Зміцнення гривні не пройшло гладко. НБУ радіє, а Мінфін незадоволений.

04.08.2019

Фінанси

Зміцненню гривні передували процеси, пов'язані зі зміни ставки ФРС в Сполучених Штатах Америки. Напередодні стало відомо, що ставка ФРС була знижена на 0,25%. Хоча президенту це не сильно сподобалося, Трамп чекав значнішого зниження. Далі на цьому тижні Трамп провів торгові переговори з Китаєм, які нічого не принесли. Наслідком стали нові торгові санкції на суму 300 млрд гривень. Це миттєво обрушило ціни на акції та сировинні товари. Нафта, наприклад, втратила відразу 7%.

В результаті, індекс S&P 500 відкриє п'ятницю на позначці в 2953 пунктів, а долар зміцнився відносно євро до 1,108. І це відбувається під час кінця циклу зростання світової економіки. Є обгрунтована підозра, що різкий виток в торговельній війні з Китаєм трапився тому, що Трамп залишився незадоволеним рішенням ФРС і таким чином, створюючи додаткові ризики для економіки, підштовхує регулятор до подальшого зниження ставки. А це вже радує інвесторів і спекулянтів.

В цей же час, всередині українського сегмента на цьому тижні спостерігався незначний спад, після грандіозного зростання. Світові інвестиційні фонди з оптимізмом дивляться на Україну. Після прес-конференції нового прем'єр міністра Гончарука, на якій він озвучив напрямки, які буде развивати в першу чергу, що дуже сподобалося інвесторам.

Ажіотаж з боку зовнішніх гравців навіть викликав бурю всередині країни у вигляді короткої словесної перепалки між Мінфіном і Нацбанком. А всьому виною експансія що триває на ринок гривневих облігацій з боку нерезидентів, які на цьому тижні купили на первинному аукціоні облігацій більш ніж на $500 млн, збільшивши свій портфель до 3,5 мільярда доларів.

І в цьому криється проблема, адже продаючи долари, стався процес зміцнення гривні, що викликало море обурення у правітельства. Для уряду це не дуже хороші новини, адже навіть незначне зростання курсу обертається резім зростанням діри в держбюджеті. Причина цілком очевидна - долар дешевшає, - зменшуються грошові надходження від митниці.

Міністерство фінансів і Нацбанк мають протилежні цілі дій, хоч і працюють для спільної мети. Мета мінфіну - поповнювати бюджет, дотримуючись запланованого рівня. Нацбанк дотримується своїх цілей - йому необхідно займатися контролем інфляції і стежити за курсом гнучкого курсоутворення. У той же час дотримуватися політики природного ринкового курсоутворення.

З іншого боку, питання в тому, чи є поточний ринковий зміцнення гривні відображенням температури в економіки, адже викликано воно виключно активністю нерезидентів, яка скоро закінчиться. Загалом, Мінфін скаржиться, Нацбанк розводить руками. Але, судячи з усього, сторони прийшли до компромісу, нехай публічно це ніяк не було заявлено. Індикатором домовленостей є той факт, що Нацбанк, мабуть, став-таки стіною біля позначки в 25 гривень за долар, не пустивши гривню далі. І в п'ятницю з ранку курс був ближче до 25,5 ніж до 25,0. Розумне рішення, адже воно дозволяє уникнути сильних шоків в майбутньому. Але може стати сигналом для інших учасників, що далі вже не буде, а значить, можна запускати осінню сезонність.

Тепер ситуація змінилася, Мінфін оргранічіл свої апетити. поставивши ліміти на розміщення по всіх облігаціях на наступному аукціоні. В результаті, максимум, що зможе залучити Мінфін у вівторок - це 3 млрд грн. А значить, надто сильного припливу валюти вже не буде, що прибере тиск з валютного ринку. Компроміс як він є, все незадоволені, всім довелося піти на поступки. А на наступному аукціоні можна очікувати більш агресивного зниження прибутковості по державних облігаціях, адже ліміт попиту змусить покупців конкурувати.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн