МВФ

Україна рухається в глухий кут, але впасти їй не дадуть, втім, вийти з глухого кута теж

26.10.2018

Фінанси

МВФ ухвалив рішення про третій етап співпраці з Україною. Нагадаємо, що перша програма фінансування була укладена в 2014 році на суму 17 мільярдів гривень. Тоді Україна отримала в кредит 3 мільярди доларів з обіцяних 17 млрд. Потім МВФ призупинила співпрацю, мотивувавши це провалом програм реформ. В 2015 році МВФ знову погодився надати кредит на 17,5 мільярдів доларів, але за фактом було надано позику на суму 5 мільярдів, і знову була оголошена перерва у співпраці. МВФ розраховував домогтися небувалого стрибка економічного розвитку, але цього не сталося. Тепер МВФ планує надати 4 мільярди за програмою Stand-By в 2019 році.

Особливість співпраці України з МВФ така, що ще жодного разу кредитор не профінансував позичальника в повному обсязі. Ймовірно, що і в цей раз нас чекає якийсь сюрприз. Чому так виходить і в чому причини? Погоджуючи умови кредитної програми, МВФ наполягав на фінансуванні та проведенні реформ. Україна виконала всі взяті зобов'язання, але грошей не отримала, вірніше отримала, але тільки невелику частину. На даний момент головними інвесторами України були і залишаються українські гастарбайтери, які дійсно завалили економіку України валютою. А ось зарубіжних інвесторів не видно на горизонті. Рекомендацій та вимог було дуже багато, Україна проводила реформи, але більша частина з них провалилася. Згідно з умовами програми, при виконанні умов, виділявся грошовий транш, але для перших двох програм цього не відбувалося.

Анонсована програма співпраці з МВФ має дуже просте пояснення. Всі спроби реформування і розвитку економіки в Україні провалилися, але приходить час погашення отриманих кредитів, а грошей на це явно немає. Без фінансування фонду Україна самостійно змогла погасити зобов'язання на суму 1,8 мільярда доларів, але в 2019 році необхідно повернути ще 1,5 мільярда. Але це ще не все, сумарно, до 2026 року необхідно повернути 11 мільярдів доларів, і якщо попередні зобов'язання ще можна вважати підйомними, то борг в 11 мільярдів повернути без допомоги ми не зможемо.

Можливою причиною фінансування є банальна боязнь того, що Україна оголосить дефолт і валютний фонд просто втратить ці гроші назавжди. МВФ не дає опуститися державі до дефолтного стану, але і продовжувати фінансування економіки не хоче. А надані гроші є технічною гарантією повернення боргу, адже і те, що нам дадуть в 2019 році, також доведеться повертати. Виходить, що ми беремо новий кредит, щоб погасити старий.

Це глухий кут. Поки керівництво України буде займатися політиканством і жити за рахунок подачок від МВФ, а не робити реальні реформи і займатися економікою України, буде постійно брати нові кредити МВФ, щоб погасити старі, а заодно виконувати дурні поради МВФ - це так і буде залишатися тупиком. Ось і ще одна порада МВФ про підвищення тарифів на газ для населення призведе тільки до того, що борги за послуги ЖКГ виростуть до рівня 50 млрд. Грн і більше, і тоді вже гаряча вода і опалення буде для українців екзотикою, а експерти МВФ будуть і далі продовжувати розповідати про «успішні реформи».

В українських ЗМІ поставили цікаве питання: «Що краще для України підвищити ціни на газ або не одержати кредит МВФ і оголосити дефолт». Відповідь більш ніж проста - для України краще, щоб на чолі уряду були професіонали, які вміють знижувати ціни на газ для населення і без проблем віддавати кредити МВФ. До слова, до 2014 року Україна саме так і робила, ціни на газ для населення не підвищувала, а ось старі кредити МВФ погашала, а не брала нові. Але це вже історія.

Рада директорів МВФ ухвалила рішення після провалу двох попередніх програм співробітництва з Україною укласти нову угоду і нову програму співпраці. Явно з розрахунком «Бог любить трійцю».

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн