постанова ВСУ

Суд став на сторону клієнтів банку при спробі змінити процентну ставку в чинному договорі кредитування

23.02.2018

Новини

Розглядаючи справу проти Укрсоцбанку суд прийняв сторону позичальників, зобов'язавши відповідача не змінювати процентну ставку в укладеному раніше договорі кредитування. Верховний суд зажадав від суддів детально вивчати договори на кредитування і карати при їх недотриманні. Таке рішення дозволить позичальникам відстоювати свої права на збереження незмінної ставки кредитування, зафіксованої в кредитному договорі.

Дане рішення стосується не всіх, а тільки до тих з позичальників, у яких в договорі чітко прописані порядок і умови зміни процентної ставки. Прецедентом стала справа № 6-2315цс16, коли ВСУ зажадав від судів нижчої інстанції детально вивчати умови кредитних договорів і приймати рішення, відштовхуючись від них. Справа в тому, що зміна будь-яких умов кредитних договорів можлива лише при індивідуальному письмовому повідомленні і отриманні погоджувального підпису клієнта на документі. Якщо порядок сповіщення був іншим, то ВСУ рекомендує не визнавати такий документ правомірним і виносити рішення на користь позичальника.

В цьому суть вказівки ВСУ. Банк (в даному випадку - Укрсоцбанк) не може просто відправити повідомлення в поштову скриньку клієнта, якщо це суперечить його власному договору. А якщо вже помилився, то повинен змиритися з тим, що людина буде платити менше - за старою процентною ставкою. Нацбанк чітко дає зрозуміти, що такий порядок дій буде єдино правильним. Причому не залежно від причин зміни процентної ставки, навіть якщо в договорі описаний автоматичний перерахунок відсотків, у разі підняття облікової ставки Нацбанку, повинна чітко дотримуватися процедура повідомлення людини про зростання платні, що розписана в його договорі. У минулому році Нацбанк вже тричі змінював облікову ставку, що відповідно тягло за собою зміну відсоткової ставки в фінансових установах.

Вакханалія і бардак при розгляді справ в судах нижчих інстанцій привела вищого регулятора в жах. Неодноразово суди ставали на бік фінустанови, коли банківські юристи надавали в суді документи про відправку повідомлень клієнту про зміну умов договору, при цьому ніхто не цікавився чи отримав клієнт дане повідомлення. І що найдивовижніше, судді цього було достатньо для прийняття рішення на користь банку. Це повністю суперечить здоровому глузду і європейським стандартам судочинства.

Правозахисники і юристи рекомендують не погоджуватися з неправомірними умовами в договорах і вказувати на них за будь-яких конфліктних ситуаціях. Якщо в договорі присутні положення про можливість зміни кредитної ставки в залежності від будь-яких умов, то юристи радять вдаватися до змін положень Цивільного кодексу, які забороняють підвищення кредитної ставки в односторонньому порядку, без згоди клієнта. Згідно з даними положеннями на документі про зміну відсоткової ставки повинно бути присутнім два підписи: уповноваженого представника фінансової компанії, яка надає послуги кредитування і клієнта, який уклав цей договір.

Правозахисники розповідають, що в останні роки банки використовують будь-яку можливість побільше заробити на позичальниках. Але найчастіше користуються своїми можливостями по частині покарань.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн