результати кредитування за перший квартал 2018

Результати кредитування в Україні за перше півріччя 2018

07.05.2018

Фінанси

Ринок споживчого кредитування виріс на 40% за підсумками 2017 року. Фінансові аналітики практично одноголосно стверджують, що в 2018 році динаміка теж буде позитивна. Більше 70% всіх банків очікують збільшення корпоративних кредитних портфелів. Про це свідчать результати проведеного Національним банком опитування.

Серед опитаних банкірів, близько 50% розраховують на зростання вкладів населення і 65% кошти бізнесу. Починаючи з другого кварталу 2018 банкіри очікують підвищення попиту на кредити для бізнесу і приватних осіб, на споживчі кредити близько 56%, на позики в гривні до 60% і Корпоративне кредитування до 60%.

Що прийняли участь в опитуванні вказали на високу закредитованность бізнесу. Частка банків, які назвали високою боргове навантаження великих підприємств, збільшилася на 7 п. П. До 45%. Боргове навантаження на МСП розцінюється як невисока. Кілька великих банків повідомили про значну, за їхніми оцінками, закредитованості домогосподарств.

У I кв. стандарти споживчого та іпотечного кредитування майже не змінилися - про це повідомили близько 75% банків. Деякі великі гравці дещо підвищили стандарти кредитування населення через збільшення вартості ресурсів і балансових обмежень. У той же час чверть респондентів, переважно малі банки, продовжили пом'якшувати внутрішні нормативи і критерії відбору позичальників в споживчому кредитуванні. Причинами пом'якшення стандартів кредитування стала зростаюча конкуренція, це відноситься як до банківського кредитування, так і небанківському. Також в цей список можна віднести послаблення інфляції і економічне зростання в першому кварталі. Великі банки підвищили стандарти, пояснюючи це зростанням ризиків застави і погіршенням очікувань платоспроможності споживачів.

Кількість виданих кредитів в першому кварталі збільшилася в чому завдяки пом'якшенню кредитної політики і зокрема зниження процентних ставок. В цей же час іпотечне кредитування залишається на тому ж рівні через відсутність послаблювальних факторів. Банки очікують приросту попиту на споживчі та іпотечні кредити і в II кв. Крім того, в II кв. банки очікують пом'якшення умов кредитування в споживчому кредитуванні і незмінність - в іпотечному.

Більше 75% банків не змінювали стандарти кредитування в корпоративному сегменті, що позначилося на відсутності результатів. Ті з банків, які подбали про інтереси клієнтів, пом'якшили стандарти для МСП, короткострокових і гривневих кредитів. Основними факторами пом'якшення внутрішніх нормативів і критеріїв кредитної політики в корпоративному сегменті респонденти назвали конкуренцію з іншими банками, підвищення власної ліквідності і капіталізації (тобто грошей вільних у банків багато). У той же час негативні курсові очікування утримували їх від більш вагомого пом'якшення стандартів.

За перший квартал банкам вдалося збільшити кількість виданих кредитів в ніші МСП на 22%. У той же час рівень кредитування великих підприємств не змінився. На динаміку кредитування МСП в I кв. вплинули зниження процентних ставок і збільшення максимально можливого терміну кредитування. У той же час банки підвищили вимоги до застав, а великі банки посилили обмеження в кредитних угодах, особливо для великих підприємств. У другому кварталі банкіри планують спростити умови кредитування в великому корпоративному сегменті і короткостроковому гривневому кредитуванні.

Ризики кредитування залишилися без змін, незважаючи на негативні очікування, висловлені банкірами і аналітиками. Зміцнення гривні щодо долара в кінці зими і початку весни позитивно позначилося зниженні рівня ризиків. Фінансові аналітики вважають, що в другому кварталі кредитний і валютний ризики трохи знизяться, в той же час показник ліквідності залишиться на тому ж рівні, а операційний ризик дещо зросте.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн