уряд України

Уряд України має намір посилити контроль за обігом готівкових коштів

07.08.2018

Фінанси

25 липня на сайті Міністерства фінансів був опублікований законопроект, згідно з яким уряд країни збирається посилити контроль за рухом готівкових коштів громадян. Мінфін пропонує підвищити мінімальний поріг, починаючи з якого, банки будуть зобов'язані проводити перевірку особистості клієнта з 150 тисяч, зараз, до 300 тисяч гривень.

Фінансисти не приховують справжню мету законопроекту - модернізувати концепцію ризик-орієнтованого підходу в усі сфери бізнесу, з метою охопити всіх суб'єктів первинного фінансового моніторингу, а не тільки банки, як це є зараз.

Колективна відповідальність

У міністерстві фінансів хочуть значно розширити список тих, хто буде збирати інформацію про клієнтів. Основний список чиновники правити не стали - тут все ті ж банки, страховики, ломбарди, оператори грошових переказів, включаючи поштовиків і товарні біржі. А ось список «спеціальних» суб'єктів первинного фінмоніторингу розрісся.

Раніше передавати інформацію про підозрілі операції повинні були аудитори, торговці ювелірними виробами, адвокати, нотаріуси, ріелтори, лотерейщики, а також компанії, які надають бухгалтерські послуги на аутсорс. У разі прийняття закону, в список фінмоніторингу будуть додані наступні суб'єкти:

  • Бухгалтера (крім осіб, що надають послуги у рамках трудових правовідносин);
  • Податкові консультанти (за тим же винятком);
  • Юркомпанії (крім штатних юристів).

Всім особам, які проводять моніторинг, доведеться освоїти новий підхід, так званий, ризик-орієнтований метод, який більше спирається не на чіткі правила, описані законом, а на власну думку і підозри. А щоб забезпечити якісне та сумлінне виконання своїх нових обов'язків, в Мінфіні пропонують на порядок збільшити штрафи, при цьому розширивши перелік проступків, за які ті можуть бути виписані.

  • За подачу недостовірної інформації
  • Неподання інформації зовсім
  • Не проведення належної перевірки клієнта (ідентифікація, верифікація, вивчення суті операції, вигідних власників і т.д.)
  • Незазначення даних ініціатора і одержувача грошового переказу уповноважена особа суб'єкта первинного фінмоніторингу можуть покарати штрафом на суму до 2000 неоподатковуваних мінімумів (34 тис. грн.)

Грошові перекази потраплять під контроль

У законопроекті є ще один суттєвий момент. Мінін хоче контролювати будь-які фінансові операції, які проводяться без відкриття рахунку. Здійснювати контроль за такими діями повинні будуть всі організації, що надають можливість проведення фінансових операцій (банки, фінансові компанії, оператори поштового зв'язку, платіжні системи). Будь-які операції з переказу грошей повинні будуть супроводжуватися інформацією про відправника та одержувача. Такі дані повинні будуть «зашивати» в саму транзакцію і бути завжди доступні. При проведенні операцій на суму до 30 тисяч гривень необхідно буде обов'язково фіксувати ПІБ відправника, унікальний ідентифікатор операції, а також аналогічну інформацію про одержувача коштів.

Важливо відзначити, що ця вимога стосується не тільки переказів від людини людині, а й будь-яких інших платежів, наприклад, на користь мобільних операторів і т.д. (Крім комунальних платежів). Тобто щоб поповнити рахунок навіть на 10 гривень в терміналі самообслуговування, клієнтові доведеться вказувати своє прізвище, ім'я та по батькові.

Ще більше інформації потрібно буде вносити при перекладах на суму понад 30 тис. грн. Мінфінівці хочуть бачити крім імені ще й місце проживання людини, серію і номер паспорта або його ідентифікаційний код. В даний час даний законопроект знаходиться на стадії розгляду, ознайомиться з його змістом можна на сайті Мінфіну.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн