Чому НБУ знову підвищив облікову ставку
16.02.2018
Минулого тижня Нацбанк несподівано підвищив облікову ставку з 14,5% до 16%. Це вже третій подібний крок за останній рік. Такий захід є вимушеним, «ми повинні перестрахуватися, так як в цьому році країну чекає виплата за держборгом, що призведе до скорочення держрезервів і дефіцит платіжного балансу» - сказав виконуючий обов'язки голови Нацбанку Яків Смолій.
Говорячи про погані новини, Нацбанк озвучив прогноз інфляції, і він вище запланованого - 8,9% проти 6 ± 2%. В НБУ очікують, що до запланованого цільовим діапазоном індекс споживчих цін опуститься не раніше середини 2019 го. При цьому можливе підняття мінімальної зарплати до 4200 гривень у другому півріччі. Прогноз рівня інфляції розійшовся з прогнозом регулятора на 4,6 п.п .: 13,7 проти 9,1%. Базова інфляція прискорилася в грудні до 9,5%.
Регулятор пояснює це зростанням цін на сирі продукти харчування, підвищенням мінімальної зарплати, великими витратами місцевих бюджетів в кінці року і накопиченням вільної гривні у експортерів - одержувачів ПДВ. Окремий внесок внесла девальвація національної валюти. На її підтримку в грудні НБУ витратив $ 183 млн.
У 2018-му Нацбанк не очікує проблем в сільському господарстві. Через негоду сирі продукти харчування подорожчали в минулому році на 24%. Більше 2 п.п. до загального індексу споживчих цін додали товари м'ясної групи, каже заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.
Нацбанк прогнозує, що підвищення ставки призведе до припливу вкладів в банки з боку населення і бізнесу, а зберігати гроші в гривні буде вигідніше, ніж у валюті.
Головна надія Нацбанку - продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. Регулятор сподівається отримати в 2018 році транш в розмірі 2 млрд доларів, так як в 2018-2020 році Україна повинна погасити зобов'язання за зовнішніми запозиченнями 16 млрд доларів.
Гра на випередження
За словами Демківа, рішення Нацбанку підвищити облікову ставку відразу на 1,5 п.п. стало несподіванкою для ринку. Сам тренд на підвищення ставки можна було передбачити з попередніх заяв регулятора, вважає Жаліло. "НБУ готував ринок до подальшого посилення монетарної політики, - зазначає він. - Регулятор ще в жовтні заявив про намір вписатися в таргет по інфляції в цьому році, незважаючи на невиконання мети в 2017-м".
Нацбанк зіграв на випередження: наступний перегляд облікової ставки буде навесні, коли з'явиться ясність з подальшою долею траншу МВФ, пояснює начальник відділу по роботі з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько.
Регулятор прийняв сміливе рішення, хоча міг розтягнути підвищення ставки на кілька місяців, вважає виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко. Такий хід НБУ точно не сподобається Кабміну і президента, додає Козак.
Своїм рішенням Нацбанк в черговий раз продемонстрував і ринку, і іншим держорганам, що боротьба з інфляцією для нього важливіше, ніж економічне зростання, відзначає Устенко. Логіка Нацбанку розходиться з цілями інших держорганів, які хочуть добитися більш високих темпів зростання ВВП, ніж в 3% в рік, вважає Жаліло.
"НБУ показав свою незалежність від політичних процесів навіть з поправкою на швидке голосування за нового главу НБУ, - каже Олег Устенко. - Паралельно з цим вони підкреслюють, що без реальних реформ стандартні методи монетарної політики в цій країні працювати не будуть".