Перспективи розвитку бізнес кредитування в Україні
17.08.2017
Днями НАБУ (Незалежна асоціація банків України) організувала конференцію в Києві, присвячену новим трендам і передумовам до відновлення кредитування в Україні. На зустрічі експерти і банкіри поділилися думкою щодо перешкод, які існують на шляху до відновлення кредитування. Також були розглянуті наступні питання:
- монополізація державою ринку і ризики для банківської системи;
- зміни портрета позичальника;
- чи зацікавлені бізнесмени в тому, щоб брати терміново гроші в борг;
- чи всі умови створені для відновлення кредитування.
На думку більшості необхідних умов поки не створено, але є і більш позитивно налаштовані учасники дискусії, які вважають, що незабаром кредит під заставу і без нього банки будуть видавати більш активно.
Глава правління Ощадбанку, Андрій Пишний
Сучасні правила функціонування банківської системи зрозумілі для наших європейських партнерів. Регуляторне середовище повністю відповідає європейським стандартам, залишилося лише відновити кредитування, оскільки не можна назвати повноцінною банківську систему, яка не кредитує. Кредитування потребують і громадяни, і країна, і бізнес, але якщо найближчим часом ситуація не зміниться, ми продовжимо розплачуватися за війну, економічну і банківську кризу. Ми повинні створити необхідні умови, щоб бізнес міг без проблем отримувати кредитну підтримку від банківської системи нашої країни. Зараз же будь-який підприємець охочіше звернеться в автоломбард, ніж в банківську структуру.
Заступник голови Ради НБУ, Тимофій Милованов
Проблеми з кредитуванням існують. Видача кредитів не може підвищуватися, якщо є певна накопичена ліквідність. В даному випадку суть в захисті кредиторів, які бояться видавати гроші в борг. Жоден банк не піде на ризик, не фінансуватиме реальний сектор, якщо слабка здатність виконувати зобов'язання по кредиту властива не тільки громадянам, але навіть бізнесу. Банки не зможуть розпізнавати потенційно прибуткові проекти, тому не зможуть реалізувати свої функції в повній мірі. Ця проблема стосується не тільки банків, але також ФГВФО і НБУ.
Інше питання полягає в необхідності захисту прав банків і акціонерів. Даний пункт сьогодні не функціонує, тому великий і середній бізнес змогли спільними зусиллями лобіювати захист прав кредиторів і прав власності. Якщо це не виправити, жодна реформа не дасть необхідного результату.
Глава представництва IFC в Україні, Олена Волошина
Раніше банківська система нашої країни не кредитувала через ціну ресурсу і відсутність ліквідності, але в сучасних реаліях ці проблеми вже не актуальні, на їх місці виникли нові. Хороших позичальників немає, а заборгованість банків нікуди не зникає. Створення іншого банку не вирішить цієї проблеми. Ситуацію виправить системне використання приватних, міжнародних інвестицій. Третя проблема - відсутність довіри між банком і позичальником. Проблема двостороння і вирішить її тільки час і досвід.
Президент Європейської бізнес асоціації, Томаш Фіала
Інвестори і банкіри знаходяться в одному човні і залежать від однієї основної проблеми - корупція в правоохоронних органах і судах. Ця ситуація не покращилася ні за останні два роки, ні за останні 20 років. Якщо позичальник не дорожить репутацією, простіше вкласти інвестиції у хабар, ніж направити його на повернення кредиту. Саме тому бурхливе зростання кредитування в банках поки не передбачається.