Міністерство Юстиції готує боржникам по аліментах неприємний сюрприз
27.05.2019
Незабаром в Україні буде введено новий порядок примусового стягнення грошових коштів з рахунків боржників по аліментах. Міністерство юстиції видало наказ №1203/5 «Про затвердження автоматичного арешту коштів боржників на рахунках в банках по виконавчих проваджень про стягнення аліментів». Фінансисти про це дізналися з телеграми Нацбанку №57-0007/24847. Наказ був затверджений 16 квітня, а стало відомо про нього кілька днів тому.
Що перешкоджає запуску проекту
В даний час запуск проекту тільки планується, існує кілька проблем, які не дозволяють реалізувати проект. З найбільш принципових проблем можна вважати відсутність механізмів отримання інформації, у кого і скільки грошей списувати. Також не врегульовані правові аспекти справи, адже гроші належать конкретній людині і без її згоди не можуть бути передані на інший рахунок. На даний момент можливість арешту рахунку можлива тільки за рішенням суду, а це займає певний час.
Зараз процес арешту рахунків боржників по аліментах відбувається тільки після отримання результату письмового запиту, що направляється виконавчою службою в банк, що обслуговує грошовий рахунок боржника. Процедура запиту і арешту рахунку діє настільки повільно, що дозволяє боржникам успішно переводити гроші в готівку до арешту.
Наказ №1203/5 в першу чергу запланував створення автоматичного програмного забезпечення, що сприяє моментальному повідомленню виконавчої служби про стан банківського рахунку боржника. Відповідний функціонал буде розроблений підприємством «Національні інформаційні системи» в тримісячний термін (до 16 липня 2019 року).
Основні аспекти автоматичного арешту рахунку боржника
Наказом Мін'юсту описані лише загальні вступні і поняття. Зокрема, під автоматизованим арештом коштів боржників розуміється: «накладення/зняття виконавцем арешту на/з коштів шляхом затвердження постанов про арешт або про зняття арешту з коштів боржника у формі електронного документа і прийняття їх до виконання банками».
Підтвердженням цілісності та достовірності інформації буде здійснюватися за допомогою кваліфікованої електронної печатки. Всі запити на стягнення аліментів будуть знаходиться в автоматизованій системі виконавчого провадження. Банківські інформаційні системи повинні аналізувати свої бази на наявність в ній боржників, і відправляти інформацію в АСИП про надходження грошових коштів на рахунок боржника. Причому, це має відбуватися дуже швидко, в лічені хвилини.
Порядок роботи
Банки за допомогою своїх інформаційних баз формують запит на арешт рахунку і відправляють його в АСИП, і потім інформують відповідальна особа про необхідність арешту рахунку в відповідність до встановленого законом регламенту.
Які є ризики
З точки зору закону, автоматизована система арешту рахунків боржників не є законною при діючих нормах закону. Оцінка самого проекту дозволяє стверджувати, що він потрібен, і буде корисний, але з практичної точки зору спричинить за собою багато неоднозначних рішень. Однак не можна забувати про ризики, адже критерії віднесення людей до списків боржників не переглядалися роками, і не відповідають технічним вимогам систем автоматичного контролю. Існує ймовірність помилки та внесення в список боржником осіб, які такими не є. Притому отримати наслідки у вигляді арешту рахунку. І від нього, до речі, постраждає не тільки боржник, а й одержувач коштів. Адже через арешт рахунку йому не зможуть відправити гроші. Отримати рішення про зняття арешту не так вже й просто. Замість покладених 10 днів суд може розглядати справу до місяця.
Потрібно добряче опрацювати не тільки механізм арешту рахунку, але зняття цього арешту після повного розрахунку за боргами. Зробити його максимально прозорим і зрозумілим: арешт повинен не тільки автоматично накладатися і також автоматично зніматися. Без зволікань і затримок. А також без зловживань. Щоб банкіри не почали використовувати такі арешти для тиску на людей.