Яким буде держбюджет України на 2019 рік, скільки потрібно буде зайняти, і скільки повернути
05.09.2018
Незважаючи на зростаючий ВВП, держбюджет має суттєві проблеми з нестачею фінансових коштів на виконання запланованих програм. Зараз фінансисти з'ясовують, що стало причиною такого результату, і до чого це призведе. В уряді традиційно відмовляються і вважають за краще не помічати проблеми, крайніми як завжди залишаться прості українці.
Офіційний сайт Держказначейства опублікував інформацію про надходження доходів до бюджету країни за період з початку цього року і до кінця літа. Згідно з цими даними, за 8 місяців бюджет отримав 604 мільярда гривень, що на 21,8 мільярда, менше запланованого в бюджеті на 2018 рік.
Місцеві бюджети України за січень-серпень 2018 року зібрали податків на суму 154 млрд. грн. при цьому план збору податків був перевиконаний на 1,5 млрд. грн. Так що загальна «дірка» по зведеному держбюджету України за вісім місяців 2018 року склала близько 20 млрд. грн. Сума пристойна. Але проблема ускладнюється тим, що недофінансування держбюджету України зростає з кожним місяцем. Тільки за серпень 2018 року держбюджет України недоотримав 5,5 млрд. грн.
Цікаво те, що в минулому 2017 року план по наповненню бюджету виконувався в кожному місяці, і більше того, перевиконувався. Міністерство фінансів звітувало про позитивні результати проведених в Україні реформ, що сприяло поліпшенню економічної ситуації і наповненню скарбниці бюджету країни. Потім з'ясувалося, що Мінфін спотворює статистику і видає позитивну динаміку, як результат реформ, що в дійсності зовсім не так. Насправді наповнення скарбниці здійснювалося за рахунок бізнесу, через вилучення грошей з рахунків ПДВ.
Наповнення державної скарбниці з боку бізнесу
В Україні ПДВ є основним видом податку, який приносить до 40% всіх доходів бюджету. З 2016 по 2017 роки бюджет справно отримував потрібні гроші, яких вистачало на заплановані статті видатків. А в 2018 році ситуація змінилася. Збільшується тиск на бізнес, що дало зворотний ефект, бізнес став більш активно використовувати схеми приховування своїх доходів, щоб не платити податки. В результаті, обсяг збору ПДВ зменшується, а ось відшкодування ПДВ експортерам, які працюють через офшори, ростуть.
Що відбувається з надходженнями від митниці
Ще одним джерелом наповнення бюджету є митний збір. Але, не дивлячись на зростання імпорту товарів в Україну, митна служба примудряється зменшувати показники надходжень в казну грошових коштів. На поточний момент казна недоотримає 5 млрд. гривень, запланованих бюджетом, і це при зростанні імпорту на 25% в порівнянні з попереднім роком. Об'єктивних причин зменшення надходження коштів за «розмитнення» немає. Але є інші причини. Корупція на митниці процвітає і наближення виборів в Україні сприяють її зростанню.
Найгірші показники
Але найгірші показники не у митниці, зі значним відривом на суму 14 мільярдів гривень, не сплачених на користь бюджету, всіх випереджають компанії, що володіють держмонополіями. І це відбувається на тлі некоректних дій таких компаній, як НАК «Нафтогаз», які примудряються видавати топ-менеджерам і керівникам мільйонні премії.
Що очікує Україну в 2019 році
Виправити ситуацію в цьому році вже не вийде, і очікувати позитивних змін в наступному році теж годі й говорити. НБУ робить ставку на емісію гривні. Це не вирішення проблеми, а її відтермінування, але інших варіантів немає. На поточний момент з січня по вересень, НБУ випустила 44 млрд. гривень, і вніс їх під виглядом податкових надходжень в бюджет 2019 року. Необхідно враховувати, що так робити постійно не вийде, емісія гривні - це прямий шлях до зростання інфляції і девальвації національної грошової одиниці.
Проблеми нашої влади в тому, що вони в один голос говорять про необхідність проводити реформи, але нічого не роблять. Проблеми наших фінансистів є дзеркальним відображенням дій нашого уряду, коли при зростанні ВВП воно примудрилося знизити надходження грошей до держбюджету. Цей показник найкраще показує, що вони роблять не реформи, а просто розкрадають гроші України для своїх цілей.