Бюджет України на 2019 рік передбачає тісну співпрацю з кредиторами
20.09.2018
У п'ятницю, 14 вересня Кабінет міністрів України прийняв бюджет на 2019 рік і відправив його на обговорення до Верховної Ради. Документ передбачає тісну співпрацю з Міжнародним валютним фондом для підтримки найважливіших макроекономічних показників і забезпечення стабільності національної грошової одиниці. Які показники закладені в документі і що планується реалізувати в Україні в 2019 році?
Внутрішній валовий продукт (ВВП) і зростання економіки
У проекті бюджету на 2019 рік заплановано зростання ВВП на 3%, що менше, ніж у попередніх двох місцях (2017 рік - 2,5%, а 2018 - 3,8%). Фахівці стверджують, що такий показник пов'язаний з нестабільним курсом гривні, загрозою дефолту і можливим розривом ділових і економічних відносин з Росією. Нагадаємо, що саме Росія є найбільшим експортером української продукції. Але якщо кон'юнктура світових ринків буде як і раніше на стороні України, як це було в третьому кварталі 2018 року, то швидше за все ВВП країни виросте на 3,5-4%, що дасть певний імпульс зростання податкових доходів бюджету і знизить його плановий дефіцит, а також призведе до зниження держборгу.
Рівень інфляції
У бюджеті закладена цифра показника інфляції на рівні 7,4%, що менше, ніж у поточному 2017 році з показником 9,9%. Аналітики вважають, що рівень інфляції може бути і більше, наприклад, в НБУ дають власний прогноз рівня інфляції, на їхню думку, медіаною є показник 5% +/- 2%. Прогноз НБУ входить в можливий коридор значень і цілком має право на існування. Для стабільності економіки України інфляційний максимум - 10%, при такому показнику країна зможе пройти 2019 рік без істотних втрат. Але необхідно розуміти, що протягом року можливі пікові стрибки інфляції по окремих сегментах економіки, тому необхідна обережність і зважена оцінка стану економіки.
Курс гривні щодо долара
На 2019 рік уряд прогнозує незначне (кероване) зростання курсу гривні щодо долара до позначки 29,4 грн / $. Необхідно розуміти, що дана цифра не є абсолютною, це всього лише орієнтир для уряду. Єдиний в Україні орган управління курсом є НБУ, в розпорядженні якого знаходиться золотовалютний запас та законодавче право проведення інтервенцій, і введення обмежень на валютному ринку. В даний час офіційний курс гривні становить 28,15 грн / $ і в кінці 2018 року він навряд чи перевищить позначку 29,5 грн / $.
Дефіцит бюджету
У 2018 році уряд затвердив проект бюджету з закладеним показником дефіциту в розмірі 2,5% від ВВП. У цьому році планується зменшити цей показник до рівня 2,3%. У зв'язку з проблемами програми приватизації ця цифра може зрости. Малоймовірно, що вдасться реалізувати всі заплановані продажі активів перед виборами. Однак закладені в бюджет 2019 року 17,1 млрд грн доходів від приватизації не можна назвати великою втратою, думаю, вони можуть бути легко заповнені за допомогою позик.
Зарплати і пенсії
На сьогоднішній день офіційний рівень мінімальної заробітної плати становить 3723 гривень. У проекті бюджету на 2019 закладено цифру мінімалки на рівні 4173 гривень, тому з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що нас чекає підвищення. Що це дасть Україні? Невелике на вигляд зростання на 12,1% дозволить незначно прискорити зростання ВВП і збільшить виплати в бюджетній сфері. Також це дозволить збільшити обсяг податкових відрахувань до державної скарбниці.
Рівень пенсійного забезпечення на сьогоднішній день виглядає убогим і є серйозною проблемою для бюджету. На сьогодні мінімальна пенсія становить 1497 гривень. У майбутньому році планується провести "чергову" пенсійну реформу, і підняти пенсії до цифри 1638 грн. Планується підвищити пенсії в два етапи, перший - з 1 липня до 1564 грн, другий - з 1 грудня до 1638 гривень.
Думаю, що проект бюджету 2019 року досить непоганий для кредиторів, гарантує нам низьку інфляцію, відносно стабільну курсову динаміку, і помірне, але стабільне зростання. Однак його проходження через парламент може бути дуже важким, адже у політиків з'явиться шанс продемонструвати турботу про виборців не за свій, а за казенний рахунок.