банки нарощують кредитування

Банки залишилися задоволені підсумком 2018 року

20.02.2019

Фінанси

Згідно з наданою статистикою, стає ясно, що в 2018 році банки непогано заробили. Загальний розмір чистого прибутку склав 21 млрд. гривень. Цю цифру можна назвати справді реальною, а не таку, яка була в останні кілька років. Банківський сектор активно реформується, НБУ проводить одну зміну за іншою, максимально адаптуючи її під європейські стандарти. З останніх нововведень можна відзначити новий норматив оцінки ліквідності капіталу LCR. У 2019 банки перейдуть на нову структуру регулятивного капіталу, а також норматив довгострокової ліквідності NSFR.

У планах Нацбанку на 2019 рік пріоритетною метою є відновлення та активізація корпоративного кредитування, і продовження очищення банківської системи від проблемних банків, їх активів, і непрацюючий кредитів.

Історичні дані по статистиці кредитування

Станом на кінець 2018 року банки зосередили свою увагу на кредитуванні населення. За IV квартал кредитування населення зросло на 6,7%, а за весь рік на 34%. Зростання споживчого кредитування призвіло до скорочення непрацюючий кредитів. У IV кварталі минулого року показник NPL скоротився на 1,7%, до рівня 52,8%. Хоча в державних банках і банках з російським капіталом цей показник залишився на колишньому рівні. Варто зазначити, що на частку цих банків припадає 83% всіх проблемних кредитів.

Покриття непрацюючий кредитів резервами становить 95,5%, це досить надійний показник, який відповідає міжнародним стандартам. З початку 2019 застосовується правило амортизації по кредиту, що не обслуговуються більше двох років. Повна амортизація застави за непрацюючими кредитами протягом наступних двох років призведе до повного покриття пруденційного резервами непрацюючий кредитів.

Чисті гривневі кредити бізнесу зросли на 2% в останній квартал 2018 і на 8,1% в рік. Найвищі темпи кредитування були зафіксовані в Приватбанку та приватних банках: 69,9% і 17,6% р/р відповідно.

Ще активніше ростуть гривневі кредити позичальникам, які не мали дефолтів на 25,8% за 2018 якісні позичальники проявляють значний інтерес валютними кредитами. Хоча таке кредитування і є більш ризикованим, обсяги портфеля валютних позик бізнесу зросли на 6% за останній квартал і на 2,6% в роковому вимірі. Ключові позичальники в валюті - підприємства альтернативної енергетики, торгівлі та аграрні компанії експортери.

За прогнозами НБУ, банки збережуть інтерес до роздрібного кредитування: воно зросте більш ніж на 30% в 2019 році. Збільшення корпоративного портфеля може прискоритися: оскільки правління НБУ бачить потенціал для переходу до більш м'якої монетарної політики протягом року, тому комерційні процентні ставки можуть знижуватися.

Збільшення рівня капіталізації банків

Протягом 2018 року банки інтенсивно залучали кошти населення і бізнесу: темпи зростання склали 14,8% і 6,8% відповідно. Три чверті нових депозитів були строком до шести місяців.

За останній квартал гривневі депозити населення зросли на 3,9%, перш за все завдяки поліпшенню курсових та інфляційних очікувань порівнянні з попереднім роком. Найбільше коштів залучили приватні та іноземні банки: зростання склало 7,8% за минулий рік і 6,7% за IV квартал.

Банки успішно приступили до виконання нового нормативу короткострокової ліквідності LCR. Станом на середину лютого 2019 всі банки виконують LCR в іноземній валюті, а норматив LCR у всіх валютах порушують тільки дві установи, на які припадає лише 0,2% активів сектора.

Показники ефективності роботи банків в 2018

За 2018 рік банківський сектор отримав рекордний прибуток в сумі 21,7 мільярдів гривень. Зокрема, 10,8 мільярдів гривень - в IV кварталі. У 2018 році вилучення в резерви в банківському секторі були вдвічі нижче, ніж роком раніше, вони становили 23,7 мільярдів гривень і в основному були сформовані банками з російським капіталом.

У Нацбанку очікують, що в 2019 році банківський сектор залишиться прибутковим внаслідок низьких відрахувань в резерви. Банки з російським капіталом останні з інших груп закінчили бронювання в звітному році і в 2019 році не повинні формувати резерви в істотному для сектора обсязі.

Однак зберігається значний ризик для прибутковості сектора через низьку операційну ефективність від державних банків. Тому важливо, щоб в поточному році були сформовані наглядова рада держбанків і покращилось їх корпоративне управління.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн