Наслідки не повернення кредиту
17.11.2017
Майже кожен з нас стикався з оформленням та виплатою кредиту. Після останньої кризи в 2008-2009 роках близько 50% позичальників стикнулись з проблемою невиплати кредиту. Прострочення кредиту починає діяти в разі несплати чергового платежу понад 10 днів.
Одночасно з нарахуванням відсотків, кредитор може застосувати штрафні санкції.
Стягнення боргу банком (фінансовою організацією)
Дії кредитора в разі переходу позичальника до категорії боржників на першому етапі достатньо лояльні. Вам будуть нагадувати про несплату кредиту за допомогою контактих даних, які ви надавали при оформленні договору, це можуть бути телефонні дзвінки, смс повідомлення, поштові листи. Якщо боржник не повертає борг, або не пояснює причин виникнення прострочки, фінансова установа може застосувати більш рішучі дії, до Вас навідаються працівники служби безпеки, пояснять ваше фінансове становище, розмір борга і можливі шляхи дій по стягненню заборгованості. Першим реальним наслідком, з яким Ви зіштовхнетесь в результаті несплати кредиту, стане нарахування штрафів у вигляді додаткових відсотків.
Дуже часто банки продають свої бори колекторським організаціям або іншому банку, не повідомивши про це позичальника в належній формі. Згідно із законодавством України банк зобов'язаний повідомити про продаж кредиту листом з мокрою печаткою та підписом уповноваженої особи. Позичальник у свою чергу має право вимагати додаткові документи: акт прийому - передачі, договір факторингу (продажу боргу) та інше.
Стягнення боргу через суд
Єдиним законним шляхом стягнення боргу з позичальника є звернення кредитора до суду. Нажаль, цей інструмент є не дуже ефективним, тому що вимагає певних матеріальних витрат, та час на розгляд позову. Банки звертаються до суду в останню чергу, коли проти боржника використала всі інші методи вливу. Судовий розгляд справи може зайняти не один місяць або і рік взалежності від суми кредиту та заставленого майна. Але рішення суду – це лише офіційна і легальна підстава, яка дозволяє заарештувати та продати майно боржника тільки на стадії виконавчого провадження, яке може тривати роками, якщо не оплачувати кредит добровільно.
Виконавча служба має право стягувати борг з:
- грошових коштів та майна (майнові права) боржника, в т. ч., якщо вони знаходяться в інших осіб (рідня, чоловік/дружина);
- на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника.
- інші заходи, які передбачені рішенням за рішенням суду.
Згідно ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження», якщо сума, яка піддається стягненню, не перевищує десяти мінімальних зарплат, то арешт нерухомості боржника не здійснюється.
Реструктуризація боргу
У разі виникнення заборгованості найкращім рішенням буде звернення до банку з проханням ініціювати переговорний процес по реструктуризації кредиту. Насправді, це вигідно як позичальнику, так і самій фінансовій установі. У разі, якщо судове рішення буде на боці кредитора, то всі судові витрати, що поніс кредитор, прийдеться сплачувати позичальникові. Для того, щоб не доводи справу до суду, позичальнику краще домовитись з банком або фінансовою організацією де було взято кредит, про реструктуризацію боргу.
Реструктуризація боргу включає в себе:
- Зменшення суми щомісячного платежу шляхом збільшення терміну кредитування;
- Надання відстрочки на певний період часу;
- Рефінансування.
Отже, підведемо підсумок. Якщо у Вас виникла заборгованість по кредиту, у будь-якому разі не слід ховатися від банку чи фінансової організації. Це принесе Вам лише набагато більше непотрібних проблем, які все одно доведеться вирішувати. Набагато розумніше буде звернутися в банк чи фінансову організацію і спільно з фахівцями підібрати найвигідніший варіант вирішення виниклих труднощів.