Оцінка податкової системи з боку бізнесу
23.06.2019
Європейська бізнес асоціація провела опитування «Податковий індекс» згідно з яким український бізнес не відчуває позитивних змін у податковій системі України. У період з листопада 2018 по березень 2019 показник індексу склав 2,98 з 5. За попередній період показник практично не змінився 2,97.
Дані дослідження дозволяють вважати, що, починаючи з 2011 року, індекс жодного разу не досяг нейтрального значення в 3 бали. При розрахунках до уваги традиційно бралися 4 критерії:
- якість податкового законодавства;
- обтяжливість / легкість адміністрування податків;
- фіскальний тиск;
- якість податкового обслуговування (роботи податківців).
Загальне значення Податкового Індексу є інтегральний розрахунок середнього значення кожного з вищенаведених факторів. В опитуванні взяли участь 104 експерти податкового комітету
Локальні поліпшення
Частина опитуваних вважає, що в деяких областях податкова система домоглася позитивних змін. Так, 57% опитаних вважають якість податкового законодавства України задовільним, тоді як в попередньому періоді таких було 48%. Частка незадоволених якістю податкового законодавства становить 23%, в той же час ще 20% респондентів вважають якісним. У попередній хвилі опитування думки експертів щодо того, наскільки діючий податковий режим сприяє веденню бізнесу розділилися практично навпіл, на цей раз переважна більшість - 68% респондентів оцінили режим як сприятливий ведення бізнесу, а 32% - як перешкоджає.
Негативні фактори
Разом з тим, в оцінках експертами процесу адміністрування податків і підготовки податкової звітності спостерігається негативна динаміка. На цей раз тільки 13% експертів оцінили цей процес позитивно. Зате 37% вважають процедуру обтяжливою. У минулому році позитивну оцінку дали 30% респондентів, а негативну - 45%. Збільшилася кількість респондентів, які дали wsq процедурі нейтральну оцінку.
Основними факторами, які негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування, респонденти назвали такі:
- час, витрачений на підготовку податкової звітності та сплати податків
- неоднозначне трактування правил і роз'яснень з оподаткування фізичних осіб і проведення платежів
- поспішне введення нових правил і недостатність часу для пристосування до них
- недосконалість електронної системи звітності
- кількість платежів.