Нова постанова ВСУ дозволить банкам не повертати депозити
15.12.2017
Верховний суд України, розглядаючи справу під номером 6-109цс17, став на бік фінансової компанії, дозволивши не повертати гроші вкладникам. Відтепер, якщо оформлення договору вкладу грошей пройшло з помилками, або було навмисно спотворено, вкладник може позбутися своїх грошей. Досить провокаційне рішення дозволить фінансовим компаніям не повертати гроші і маніпулювати ситуацією. Відтепер прості українці повинні бути обережні при співпраці з банками, інакше, запросто позбудуться своїх грошей.
Верховний суд України рекомендував судам нижчої інстанції визнавати недійсним депозитні договори банків якщо вони не відповідають всім законодавчим нормам. Щоб уникнути непорозумінь і можливості маніпулювання цією нормою, суд вніс перелік вимог, які необхідно чітко дотримуватись в складанні угоди депозитного розміщення грошових коштів.
Вкладник повинен вимагати офіційний документ (ощадна книжка), де вказані:
- Назва банку
- Дата здійснення операції (угоди)
- Печатка банку (електронний підпис)
- Підпис особи, яка прийняла гроші
У ситуації, якщо договір не буде відповідати хоч одній із перелічених вимог, банк має повне право не визнавати такий договір і не повертати гроші вкладнику.
Для чого такий порядок
Верховний суд був змушений піти на таке рішення в зв'язку з тим, що почастішали ситуації шахрайства і обману з боку псевдо вкладників. Такі особи надавали підроблені депозитні договори з відповідними чеками і отримували гроші.
Негативний момент
У той же час, нова норма ВСУ зробила повністю беззахисними особи, які стали жертвами шахрайств з боку самих фінансових установ. У 2014-2015 була поширена така схема обману вкладників: керівництво відділення банку оформляло фіктивні договори на розміщення грошових коштів, при цьому гроші що вносились клієнтом, лягали в кишеню керівництва (йшли повз касу). Розкрити подібну схему досить складно, керівництво банків неохоче допускає сторонніх осіб в свої володіння і не любить розголошувати операційну інформацію, тому при виявленні таких ситуацій, намагаються знайти рішення самостійно. Тільки коли жертвами обману ставали сотні вкладників, і керівництво банку не могло впорається з потоком проблем, було змушене звертатися в поліцію. Часто, жертви такого обману взагалі не отримували свої гроші назад, адже гроші не надходили на рахунки банку, а значить договір не вступав в силу. Фінансисти йшли на будь-які кроки, щоб не повертати гроші, чіплялися до зовнішнього вигляду чеків, документів. Ініціювали процедуру аутентичності подчерка, підписів та ін.
У різний час жертвами обману ставали вкладники навіть великих банків, наприклад, Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банк. Укрсоцбанк.
Також ви можете скористатися можливістю: отримати гроші в борг онлайн.
Що потрібно знати тим, хто хоче оформити депозит в банку
У нинішній ситуації, коли будь-яка помилка призводить до втрати власних коштів, необхідно бути юридично грамотним і мати актуальну інформацію про пропозиції тієї організації, з якою хочете співпрацювати. Як варіант, можна проконсультуватися з юристом, заплативши невелику ціну, але повністю убезпечивши себе від проблем в майбутньому.
Вибираючи банк, в якому зберігати свої кошти, необхідно цікавитися наявністю публічного доступу до юридичної інформації про банк, типових договорів і правил. При укладанні договору між вами і банком всі реквізити повинні збігатися з тими, що вказані в типових договорах. Якщо банк не надає таку інформацію, краще не ризикувати, і знайти більш лояльну компанію. У ситуації, коли у вас є сумніви щодо правомірності дій банківського співробітника, не поспішайте ставити підписи, можна зателефонувати на гарячу лінію банку і перевірити актуальність даних.