фін-ринок

Новації на українському фінансовому ринку

04.10.2019

Фінанси

У порівнянні з минулим роком кількість скориставшихся послугою дистанційної ідентифікації через онлайн-сервіс BankID НБУ збільшилася в два рази і досягла 205 тисяч чоловік. Загальна кількість авторизацій перевищіла 700 тисяч, що також більше показника 2018 року в двічі. Таку інформацію опублікувала Катерина Рожкова, перший заступник Голови Нацбанку, на офіційній сторінці установи в Facebook.

Тому можна сказати, що реальне функціонування BankID почалося тільки в кінці 2018 го. До системи вже приєдналися такі великі банки як:

  • «Ощадбанк»;
  • Monobank;
  • «ПУМБ»;
  • Money24
  • «Кредобанк»;
  • банк «Південний»;
  • а також 4 інших банка і більше семи десятків абонентів, що надають адміністративні послуги.

Як зауважила Катерина Рожкова, чим більше учасників додається в систему (особливо великих і впливових), тим цікавіше і корисніше вона стає. Зараз очікується підключення «ПриватБанку», тестування якого в BankID НБУ почалося в кінці вересня. Це дозволить ще більше підвищити охоплення і затребуваність дистанційній ідентифікації.

Також перший заступник Глави НБУ прокоментувала можливість купівлі і продажу цінних паперів дистанційно через BankID. За її словами, стримуючим фактором в даний момент є відсутність договору, що дозволяє банкам-ідентифікаторів здійснювати монетизацію передачі даних на користь абонентів, які надають комерційні послуги, а також узгодження міжабонентського тарифу. Цей документ поки що перебуває на стадії розробки, і його від НБУ очікує Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, щоб внести необхідні зміни в своє становище про фінансовий моніторинг.

Торгівля ОГВЗ на BLOOMBERG

Як прозвучало на UkrFinForum19, Мінфін і Нацбанк України вирішили спільно зробити пропозицію про проведення аукціонів облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) за допомогою торгової онлайн-системи Bloomberg. Завдяки цьому доступ вітчизняних і світових банків для діяльності на первинному ринку внутрішніх українських держоблігацій буде спрощено.

Першими передумовами для рекордно великих іноземних інвестицій в 2019 році стали стабілізація макроекономіки і безперервне вдосконалення роботи привинного ринку держоблігацій. Bloomberg повинен стати наступним етапом в процесі впровадження кращих сучасних практик. На думку Юрія Буца, урядового уповноваженого з питань управління держборгом, поліпшення прозорості та поінформованості інвесторів призведе до таких позитивних наслідків, як розширення бази вкладників і збільшення частини держборгу в гривні.

Про те, що попит зарубіжних інвесторів на активи в національній валюті в поточному році збільшився, говорив і Олег Чурій, заступник Голови Нацбанку України. І це стійка позитивна тенденція для економіки країни. Прагнення НБУ і Мінфіну перевести ОГВЗ на міжнародні торговельні платформи призведе до:

  • посилення прозорості процесів;
  • підвищення ліквідності ринку держпозик;
  • поліпшення доступу до ринку;
  • дедоларизації держборгу.

Надалі Нацбанк буде прагнути розвивати таким чином і вторинний ринок, розповів Олег Чурій.

Нагадаємо, що на Bloomberg госагенціі, центральні банки і фінустанови проводять аукціони в онлайн-режимі, а учасники торгів відстежують їх і роблять заявки на покупку. Ця комплексна система аукціонів є безпечну і захищену середу, і використовується більш ніж в 30-ти країнах світу.

Співпраця Національного банку і CLEARSTREAM

Андрій Супрун, начальник управління депозитарною діяльністю Нацбанку, на форумі повідомив, що за останні півроку портфель ОВДП у власності нерезидентів збільшився більше ніж на 80 млрд грн до майже 100 млрд грн на сьогоднішній день. Причиною тому в першу чергу стала прямий зв'язок між депозитарієм Національного банку і міжнародним центральним депозитарієм Clearstream, налагоджена в поточному році.

Українська інфраструктура почала рухатися в напрямку інтеграції в міжнародну. Тому зараз будуються прості і в той же час надійні механізми, завдяки яким іноземні інвестори зможуть без будь-яких перешкод купувати українські фінансові інструменти.

Крім цього, в 2019 році портфель облігацій внутрішньої державної позики у власності населення зріс практично до 10 млрд гривень.

Андрій Супрун додав, що депозитарій НБУ повністю справляється з поставленими цілями: можливість взаємодії через API повністю відкрита, що істотно спрощує учасникам ринку розробку програм на зразок мобільних додатків, користувачі яких зможуть купувати облігації.

За даними прес-служби Нацдепозитарію України, з 4 млрд доларів інвестицій близько 2 млрд зберігається в Clearstream. У зв'язку з цим Міндаугас Бакас, глава правління НДУ, акцентував увагу на необхідності розвивати інфраструктуру і давати інвесторам можливість вибирати різні способи виходу на ринок для підвищення ефективності роботи в цілому.

Зберігання даного портфеля в міжнародному депозитарії Clearstream коштує 400 000 доларів на місяць, тоді як тариф НБУ не перевищує 7 000 доларів. Ця суттєва різниця - прекрасний стимул, що підштовхує учасників ринку до того, щоб продовжувати роботу над інститутом номінального утримувача, який так і не почав працювати через дефіцит регуляторних рішень.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн