нбу

Національний банк знижує рівень облікової ставки і дає бізнесу та інвесторам чіткий сигнал

21.07.2019

Фінанси

Починаючи з 19 липня 2019 року НБУ знижує рівень облікової ставки до 17%. Це чіткий сигнал українському бізнесу бути готовим активізувати свої активи. Рішення про зниження облікової ставки було прийнято радою Нацбанку напередодні. Варто зауважити, що аналітики Нацбанку прогнозують можливе зниження ставки ще на 8% протягом наступних 2,5 років.

На прес-конференціях, що регулярно проводить глава Нацбанку Яків Смолій сказав, що Нацбанк буде послідовно продовжувати цикл пом'якшення монетарної політики. Основний фактор, який дозволяє давати такий прогноз - уповільнення інфляційних процесів до позначки 5%. Також Нацбанк опублікував середньостроковий прогноз зміни рівня облікової ставки. Даний прогноз складений на термін до 2,5 років.

«Базовий сценарій Національного банку передбачає подальше зниження облікової ставки до 8% протягом наступних років за умови стійкого зниження інфляції до мети 5%», - цитує Якова Смолія видання FinClub.

Загальноприйняте визначення облікової ставки таке: під обліковим процентною ставкою приймається відсоток, за яким Нацбанк видає кредити іншим банкам всередині країни. Виходячи із значення облікової ставки, інші банки визначають свою бізнес політику і рівень процентної ставки, на свої власні продукти, зокрема, на депозити і кредити, для фізосіб і корпоративний сегмент. У цьому контексті, вартість кредитів безпосередньо залежить від розміру облікової ставки, і, якщо вона знижується, бізнес отримує можливість отримати дешевий інвестиційний інструмент, для нарощування обсягів свого власного виробництва.

За словами головного економіста інвестиційної компанії Dragon Capital Олени Бєлан, зниження облікової ставки до 17% не вплине на банківську систему і не призведе до зниження ставок на банківські продукти. Щоб банки знизили розмір ставок, необхідно, послідовно проводити політику зниження облікової ставки.

«Головна мета - дати сигнал бізнесу, споживачам, іноземним інвесторам про те, що Нацбанк бачить позитивну динаміку інфляції. І що в подальшому буде продовжувати знижувати ставку. Поступово цей ефект накопичиться, і ми вже побачимо зниження ставок банківських. Це дозволить прискорити банкам кредитування реального сектора. І буде потроху сприяти економічному зростанню », - вважає Олена Бєлан.

За словами старшого економіста центру соціально-економічних досліджень CASE Володимира Дубровського, дії Нацбанку дійсно виглядають символічними. Але чудес той же не буває. Чи не вийде одноразово знизити рівень ставки з 18% до 10%. Адже це може призвести до непередбачуваних наслідків. Але сама тенденція зниження облікової ставки обнадійлива.

«Цього варто було давно очікувати. Тому що у нас більш-менш встановлюється макроекономічна стабільність. У нас інфляція нарешті вперше з 2014 року сформувалася вже однозначною цифрою - менше 10%. І вона продовжує знижуватися. Оскільки інфляція знижується, то можна знижувати і ставку Нацбанку », - каже Володимир Дубровський.

Прогноз Нацбанку про подальше зниження облікової ставки до 8% експерт вважає реальним, але тільки в разі, якщо нічого поганого не буде відбуватися. За його словами, є багато ризиків, які можуть цьому перешкодити. Також, на думку Володимира Дубровського, облікова ставка повинна бути не нижче, ніж рівень інфляції.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн