Нацбанк забезпечить захист прав власників пластикових карт
26.05.2019
У Нацбанку заявили, що збираються переглянути норми захисту пластикових карт від шахрайства. Так зокрема на банкової пропонують створити інструменти оскарження потерпілою стороною в тих випадках, якщо були помічені факти списання грошових коштів з карти, які робили сторонні особи.
За даними Міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА, на фіктивних платіжних операціях українські шахраї заробили в 2018 році близько 250 млн грн. Нацбанк наводить статистику, згідно з якою, обсяги незаконних дій з платіжними картами щороку зростають. Так, в 2018 році розмір збитків українських банків від дій шахраїв склала 0,0092% від загального обсягу всіх операцій (у 2017 році - 0,0077%, в 2016 році - 0,011%). На один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток в минулому році припадало 92 грн. - на незаконні. Середній розмір однієї незаконної операції - близько 2,5 тис. Грн. (У 2017 році 2,1 тис. грн.). Кількість незаконних дій з платіжними картами, які завдали банкам збитки, за минулий рік підвищилася до 105,5 тис. Випадків (у 2017 році - 77,6 тис.).
Популярні схеми шахрайства
- Соціальні фактори.
- У цьому випадку схема шахрайства зводиться до спроби отримати дані карти у клієнта, представившись співробітником банку або іншої організації, якій може довіряти власник карти (пенсійний фонд, служба зайнятості та ін.).
- Більш складний варіант шахрайства, коли намагаються дізнатися фінансовий номер телефону клієнта, потім за допомогою оператора зв'язку випускають нову карту-дублікат номера клієнта, і отримують доступ до банківського рахунку. Далі, як завжди, гроші знімаються з рахунку.
- Отримання даних клієнта через підроблені інтернет сервіси платежів
- Є фіктивні сайти грошових переказів або поповнення рахунку мобільного. Таким шляхом також з'ясовують реквізити карти для подальших махінацій. І, звичайно, класика жанру - липові інтернет-торговці. Вони вимагають передоплату за товар, але поставок фактично не виробляють. При цьому не тільки отримують аванс, а й реквізити платіжної картки потерпілого.
- Злом систем доступу до рахунків компаній
- Це на порядок складніший спосіб, який використовують хакери. Захиститися від кого злому простій людині неможливо. Безпеку даних клієнта забезпечують банки і їх служба безпеки.
- Використання банкоматів
- Є кілька варіантів шахрайства, перший, коли встановлюють блокувалний пристрій на купюроприймач, коли клієнт замовляє отримання грошей в банкоматі, спеціальний пристрій блокує видачу готівки клієнту, а після відходу клієнта, шахраї забирають гроші. Другий спосіб - встановлення міні камери. Яка фіксує пін-код до карти клієнта.
Як захистити себе і свою карту
Щоб захиститися від шахраїв і не допустити втрати даних, досить дотримуватися основних правил.
Не передавати третім особам інформацію щодо вашого фінансового номера
- Пароль
- PUK-код
- Серійний номер SIM-карти
- Номери телефонів абонентів, з якими Ви спілкуєтеся
- SMS-коди, які надходять на номер.
- «Прив'язати» свій телефонний номер до паспорту, або перейти на контракт.
- Не повідомляти незнайомцям дані банківської картки:
- СVV-код; пін-код
- Термін дії карти
- Одноразові коди, навіть надіслані вашим банком.
- Не зберігайте пін-код разом з картою. Його потрібно запам'ятати. Звертайте увагу на зовнішній вигляд банкомату. Завжди майте під рукою телефони гарячої лінії вашого обслуговуючого банку.
- Експерти ЕМА радять відмовитися від карти на магнітній стрічці на користь чипованих.
- В якості фінансового телефону варто використовувати номер, через який ви спілкуєтеся тільки з родичами або близькими.