Чим може обернутися зростання мінімальної зарплати в Україні
16.03.2017
Вже чотири місяці Українці живуть з підвищеною до 3200 грн. мінімальною зарплатою. Що сталося за цей час, кому нова мінімалка припала до душі, а кому не дуже? На передодні підвищення мінімальної зарплати до нового рівня експерти економісти висловлювали обережний оптимізм з приводу даного рішення, але виявилося, що деякі економісти були проти такого нововведення, і свою думку підкріплювали вагомими аргументами.
В Україні підвищився рівень мінімальної заробітної плати
Для звичайної людини підвищення мінімального рівня зарплати - це істотне поліпшення, навіть, незважаючи на те, що частина від обіцяних 3200 грн - з'їдає податок. У підсумку виходить, що на руки людина отримує 2576 грн (податок на доходи фізосіб становить 18%). Але навіть ці гроші є істотною підмогою для тих, хто задовольняється мінімальною зарплатою.
З протилежного боку, для роботодавця така зміна стало неприємним сюрпризом, адже збільшення мінімалки це ще не все, роботодавець повинен виплачувати мінімально за кожного працівника 3904 грн, в цю суму входить 22% суми єдиного соціального внеску.
Для бізнесу зростання мінімальної зарплати позначилось відверто погано. Якщо для середнього бізнесу все ще більш-менш нормально, то для дрібного бізнесу все дуже погано. Щоб дізнатися про реальний вплив нових правил на бізнес, ми звернулися безпосередньо до підприємців, шукали контакти з знайомими і друзями з умовою, що співрозмовники будуть відверті. Далеко не всі були готові говорити на диктофон про свої проблеми, розкривати свої імена. Частина відмовилися спілкуватися - сказали, що ще не встигли оцінити вплив нових правил. Інші ж розповіли, що перевели своїх працівників на скорочений робочий день або взагалі провели скорочення. Обидва варіанти могли мати як фіктивний, так і реальний характер.
Нові покарання за порушення трудового законодавства
З ростом мінімального рівня зарплати, держава також підняла штрафи для підприємств і організацій, які порушують законодавство, приховуючи своїх працівників від офіційного працевлаштування. Тепер, якщо інспектор праці виявить порушення, то роботодавець повинен буде виплатити 96000 грн штрафу за кожного працівника, щодо якого будуть виявлені порушення. Якщо будуть зафіксовані спроби перешкодити перевірці, доведеться сплатити штраф 9600 грн і це в разі, якщо не будуть виявлені порушення. Якщо при цьому будуть виявлені порушення, то роботодавець змушений буде виплатити штраф у вигляді 320000 грн за кожного працівника щодо якої будуть виявлені порушення.
В таких умовах стає абсолютно незрозуміло, як буде працювати дрібний бізнес, прості підприємці, які мають по кілька найманих працівників і не мають можливості ні підвищити зарплату до нового стандарту, ні оплатити драконівські штрафи, в разі виявлення порушень.
Підводячи підсумок сказаному, хотілося б поділитися загальнодоступною інформацією про плани держави щодо мінімальної зарплати. Вже до кінця 2017 планується підняти рівень мінімальної зарплати до 5000 грн. А в майбутньому до 7500 грн. Зрозуміло, що при цьому, теоретично, підвищаться відрахування в бюджет держави, але де такі гроші візьмуть дрібні підприємці - це питання. Чи не обвалить таке нововведення економіку? Чи не спричинить це зростання цін на товари і послуги?